Sztuka: Laura Adel Johnson i jej instalacje

To zdjęcie zachwyciło mnie na instagramie, zrepostowałam je i szybko okazało się, że wzbudziło również zainteresowanie na facebooku. Zrobiłam więc szybkie dochodzenie w poszukiwaniu autora tej wspaniałej instalacji. Okazało się, że jest nią australijska artystka Laura Adel Johnson. 

W 2008 roku artystka przez 3 miesiące rezydowała w Bemis Centre for Contemporary Arts, w Omaha (Nebraska, USA). Wtedy to była świadkiem amerykańskiej tradycji przystrajania domow na święta. My mamy szopki, Amerykanie przystrajają domy. Niektórzy właściciele posiadają sytemy świetlne sterowane komputerowo, ruchome, połączone z muzyką.... istne szaleństwo... Laurę Adel Johnson zainspirowało to do użycia lampek świątecznych w innym kontekście.

O instalacjach Johnson najlepiej myśleć poprzez pryzmat pracy Susan Sontag "Works on Camp", nie za pomocą piękna, a aestetyzacji codzienności. Artystka patrzy na świat z punktu widzenia komercjalizacji rzeczywistości, migających bożonarodzeniowych światełek, nie w sposób zimny i ironiczny, ale wrażliwy i pełen uczuć.  

źródła:
Chalk Horse
http://pl.wikipedia.org/wiki/Camp

 zapraszam do komentowania i polubienia bloga na fejsie. Dziękuję.  https://www.facebook.com/SoloniaCityKomentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty