Wystawa: Spojrzenia na Boga w Zachęcie

My to mamy łatwo - życzymy sobie nawzajem "wesołych świąt" bez lęku, bo nasz krajan nawet jeśli jest innego wyznania bądź ateista to i tak łączy nas jedna TRADYCJA. W każde większe katolickie święto zasiadamy jak grzeczni członkowie plemienia w chatce, przed telewizorem gdzie kapłani z TV organizują nam ceremonię świąteczno-marketingową. A my zajadamy nasze problemy kreując nowe potrzeby.... i mamy nasze małe blink, blink, szajn, szajn, ave marija. 
Natomiast Amerykanie poza "blink, blink, shine, shine" mają wszystkie pozostałe religie i kulty, a nawet więcej. Wymyślili na przykład kult Jedi, kilka sekt i wielki religijny showbusiness. Takie kwiatki to tylko tam...  Dlatego też warto podpatrzeć ten temat widziany oczami artystów. Wystawa w Zachęcie to ciekawy zbiór fotografii, wideo artu i instalacji... potrwa do  10 listopada br.

 

Idę, idę, wyszłam zza winkla i zobaczyłam... SPOJRZENIA 2013 - konkurs mający na celu promocję polskiej sztuki współczesnej w kraju i za granicą. 
A tam Tymek Borowski, którego prace hmmmm..... niespecjalnie mnie porwały, ani nie wbiły w ziemię, ani nie urwały przysłowiowej dupy, ale jedna przypasowała mi do sweterka ;)

 Ale za to totalnie mnie uwiodły prace Piotra Bosackiego ("ur. 1977 w Poznaniu, gdzie mieszka i pracuje. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. Fryderyka Chopina w Poznaniu i Akademię Sztuk Pięknych tamże (dyplom 2004). Jest wykładowcą w Katedrze Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Członek grup Penerstwo i KOT. Tworzy filmy animowane, obiekty, instalacje, rysunki. Zajmuje się również kompozycją muzyczną i literaturą. Współpracuje z Galerią Stereo"). Najwyraźniej nie tylko mi się podobają jego teksty, bo zamieszczony przeze mnie cytat z jednej z prac zdobył na fb sporą popularność:
"Ekspert to ktoś, kto ma coraz większą wiedzę w coraz mniejszym zakresie. Aż w końcu wie wszystko o niczym".

Natomiast obok prac Karoliny Breguły i Łukasz Jastrubczaka przeszłam obojętnie. Może to oni, może to ja - nie mnie to oceniać. Agnieszka Polska hmmm.... coś mi zadzwoniło w głowie, ale jednak okazało się, że to był telefon... w kieszeni.
Ogłoszenie laureata konkursu 24 października. Wystawa potrwa do 17 listopada. 
Dziękuję za uwagę i życzę udanej sztuki.

linki:
https://www.facebook.com/zacheta
http://spojrzenia.zacheta.art.pl/

Komentarze

Popularne posty