Przewodnik po wiosennych porządkach

Budzę się powoli ze snu zimowego.... Leniwie wprowadzam w życie dietę oczyszczającą... Z ćwiczeniami to jakoś w tym roku wolniej, ale przyjdzie też na nie kolej... Oczyszczam również przestrzeń dookoła, bo wiosna to czas gruntownych porządków.
Piękne góry worków i połacie pudeł z ubraniami, butami i przedmiotami codziennego użytku, rosną jak Polska długa i szeroka. I gdzie to teraz wywalić? Otóż jest kilka rozwiązań, które pomogą pozbyć się zbędnego balastu szybko, łatwo, przyjemnie i "pożytecznie". 

 Ja wybrałam miejsce blisko mojego domu - na warszawskiej Sadybie. Wraz z Sylwią Domańską (sylwiadomanska.blogspot.com) zawiozłyśmy niepotrzebne rzeczy do "Domu Chleba" przy ul. Jana III Sobieskiego 15. Dom Chleba powstał przy Parafii Rzymskokatolickiej oo. Barnabitów pw. św. Antoniego Marii Zaccarii i został zorganizowany przez "Caritas" w 2002 roku. Jest to punkt wydawania posiłków dla ludzi bezdomnych. Można tu również przywozić rzeczy dla potrzebujących. We wtorki rozdaje się tu odzież kobietom, w środy zaś - mężczyznom.
W całym kraju znajduje się około 16 placówek Caritasu (warszawa.caritas.pl) i 12 placówek Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu Mar-Kot, udzielających schronienia potrzebującym (mar-kot.org). Tak więc wystarczy zajrzeć do internetu, by znaleźć najbliższą lokalizację. Podopieczni tych organizacji bardzo potrzebują wsparcia, tak więc każda paczka, nawet ta najmniejsza im się przyda.
Jeśli chodzi o koce, poduszki, ręczniki, kołdry czy garnki, miski oraz patelnie... to czekają na nie bezdomne zwierzęta. Schroniska żyją bardzo biednie i pilnie potrzebują naszej pomocy przez cały rok. A może przy okazji wiosennych porządków uwiedzie was uroczy piesek bądź biedny kotek i po takiej wyprawie w mieszkaniu pojawi się nowy, kudłaty superbohater? (schronisko w swojej okolicy znajdziecie pod adresem schronisko.net).
Jeśli nie dysponujecie transportem bądź chcecie pozbyć się większych rzeczy, na przykład mebli czy starego telewizora to możecie zamieścić ogłoszenie na takich stronach jak daryrzeczowe.pl, za0.pl, niepotrzebne.com lub na bardziej popularnych jak gumtree.pl czy tablica.pl, które mają zakładkę "oddam za darmo".
Kolejnym rozwiązaniem są kontenery, które można znaleźć w większych miastach w całym kraju. Nie należą one już jednak do PCK (Polski Czerwony Krzyż) jak to kiedyś było, ale do firmy prywatnej, która rzeczy z nich sprzedaje. Miejmy więc świadomość, że trafią do lumpeksów w Polsce lub za granicą. Lepiej więc ubrania zostawić obok kontenera, bo wtedy trafią bezpośrednio w ręce bezdomnych, którzy nocą przeszukują śmietniki.
Pamiętajmy, że zabronione jest wyrzucanie do zwykłego kosza na śmieci zużytego sprzętu RTV i AGD, baterii oraz lekarstw i termometrów rtęciowych. Te przedmioty można oddawać w specjalnych punktach, które znajdują się w każdej miejscowości (Warszawa: www.stolicaczystosci.pl - zakładka "odpadowy niezbędnik").
Zbiórki niepotrzebnych rzeczy organizują również cyklicznie redakcje czy fundacje więc można też trochę pogrzebać w internecie, a odpowiedni adres się znajdzie. 
Życząc udanych, wiosennych porządków, ślę słoneczne ucałowania i jak zawsze zapraszam subskrypcji mojego bloga.

PS. Dziś było bardziej oficjalnie, bo post napisany na podstawie artykułu do Gazzetta Italia.

źródła:
http://hrb.pl/new6/index.php/markot
www.stolicaczystosci.pl 
warszawa.caritas.pl
mar-kot.org
http://pampermypets.blogspot.com/2012/06/superhero-cat.html

Komentarze

Popularne posty