Warsaw PERSONA Day


Hurra! Lubimy sztukę performance! Świadczy o tym ilość chętnych na dzisiejsze wydarzenie! Na inaugurację Performance Day, który będzie miał miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej zapisało się na fb ponad 430 osób. Dziś "Persona" - eksperymentalny projekt maskowy. Organizatorzy uprzedzają, że może zabraknąć masek, a osoby ich nie posiadające nie będą mogły wejść na wydarzenie! Warto przyjść wcześniej, bo ze sprawdzonych źródeł wiem, że masek jest 300, z czego 70 zostało zarezerwowanych dla obsługi, która także będzie je nosić. Tak więc lepiej być grubo przed 19, bo później się poleje krew...  ;) 

Bardzo mnie cieszy fakt, że sztuka performance będąca zawsze na obrzeżach działań artystycznych będzie miała swoje "święto" albowiem Performance Day jest długoterminowym projektem mającym na celu prezentację i promocję artystów działających na tym właśnie polu sztuki. 

Od dziś w co trzeci poniedziałek miesiąca będzie można zobaczyć działania artystów z Polski i zagranicy. 

Dziś zobaczymy eksperymentalny, interaktywny projekt "PERSONA w pułapce przeciwieństw", który zaprezentuje legendarna ekipa Sióstr Bui i Katarzyny Stefanowicz.
Oto notka z Gazety Wyborczej:
"Załóż maskę, ukryj swoją osobowość - interaktywny projekt "PERSONA w pułapce przeciwieństw" autorstwa Sióstr Bui i Katarzyny Stefanowicz, realizowany we współpracy z publicznością, inspirowany ideami José Ortegi y Gasseta, George'a Orwella i Carla Gustava Junga - 22 kwietnia w CSW.

Autorki zaprosiły do współpracy grupę niezależnych artystów - tancerzy, performerów oraz muzyków, którzy razem z widzami będą poruszali się pomiędzy salami, jedni - odwiedzając wystawę rzeźby oraz przestrzeń video-art, drudzy realizując swoje kolejne działania performatywne. Wydarzenie zakończy koncert zespołu Jazzpospolita oraz występ DJ Kwazara.


Przy wejściu uczestnicy otrzymają białe maski. Wkładając ją widzowie wchodzą w strefę eksperymentu. Skryte pozostaną twarze wszystkich obecnych, zarówno widzów, obsługi, jak i artystów. Maska o nieprzeniknionym, niepokojąco neutralnym wyrazie, stanie się twarzą wydarzenia.U źródeł wydarzenia leży artystyczna interpretacja kilku szczególnie interesujących dla twórców pojęć i zjawisk. Z jednej strony przywołają oni mit Wielkiego Brata i podejmą próbę stworzenia wzoru społeczeństwa masowego opisanego w "Buncie mas" przez Ortegę y Gasseta - quasi orwellowskiego świata anonimowych, tworzących jednolitą masę jednostek. Z drugiej strony nawiążą do stworzonego przez Karola Junga pojęcia "persony", oznaczającego maskę nakładaną przez człowieka na użytek społeczny. 

W XXI wieku pilnie strzeżemy prawa do anonimowości zastrzegając swoje numery telefonów i ukrywając nazwiska na listach lokatorów, z drugiej strony ochoczo publikujemy wszystkie informacje o sobie na portalach społecznościowych i wyrażamy zgodę na nieustanną inwigilację życia przy pomocy kamer przemysłowych. 

Jak skomentowaliby nowe zachowania społeczne Jung, Orwell, czy Ortega y Gasset? Podczas wydarzenia będziemy mieli możliwość przyjrzeć się artystycznej interpretacji wspomnianych koncepcji oraz sprzeczności jakie ze sobą niosą."
Start będzie z pewnością mocny i zacny. Mam nadzieję, że później napięcie nie opadnie tylko, jak w filmach Hitchcocka, będzie nieprzerwanie rosnąć.  
Do zobaczenia w CSW!

a tu kilka fotek zrobionych tuż przed wydarzeniem:

więcej na:
www.csw.art.pl
www.buifilm.com

Komentarze

Popularne posty