Andrzej Bukowiński - Król reklamy

Kto jest najczęściej nagradzanym twórcą reklamowym? Podpowiem, że chodzi o Polaka. Czy ktoś poza gronem osób zajmujących się reklamą zna Andrzeja Bukowińskiego? Nie? A powinien ponieważ to człowiek, który zdobył światową sławę i uznanie, a do tego jest Polakiem. 


Andrzj Bukowiński jest reżyserem filmów fabularnych i dokumentalnych, a przede wszystkim królem reklamy. Na festiwalach w Cannes i Wenecji zdobył ponad 25 nagród. Wielokrotnie uhonorowali go też Amerykanie. 

Andrzej niestety nie mieszka w Polsce. Wyjechał jako dziecko w 1946 roku i nigdy nie wrócił. Studiował architekturę w Argentynie, ale długo to nie trwało - rzucił szkołę i szybko zaczął odnosić sukcesy na rynku reklamowym. W 1973 roku przeniósł się do Brazylii gdzie mieszka na stałe i pracuje agencji reklamowej Bombril jako twórca reklam. 

W ciągu 31 lat zrealizował ponad 380 filmów. Jego sztandarowym i największym dziełem jest film reklamowy dla gazety „Folha de São Paolo" pt. "Hitler", który został zakwalifikowany do 40 najlepszych filmów XX wieku. W 1999 roku Bukowiński otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
a tu ta reklama - po angielsku

Komentarze

Popularne posty