Wiking nie techno ;)

Odgłosy miasta mieszają się z szumem drzew. Zatrzymuję się na chwilę w pośpiechu myślenia żeby posłuchać tych dźwięków. Wokół mnie budynki ukryte w mroku nocy. U sąsiadów słychać telewizor. Cywilizacja. Co tu było przed powstaniem fabryk i dróg. Jacy ludzie przemierzali te tereny i komu przyszło tu umrzeć....?

W ten niezwykły nastrój wprowadził mnie dziś niemy wojownik - Jednooki - główny bohater filmu "Mroczny Wojownik" ("Valhalla Rising"). 
Piszę, że to on, bo to brzmi mistycznie, ale film zawdzięczamy duńskiemu reżyserowi Nikolasowi Windingowi Refnowi (twórcy m.in. filmów "Pusher" i "Drive"), który napisał scenariusz wraz z Royem Jacobsenem i film wyreżyserował (premiera w Polsce premierę 15 czerwca br.). W rolę jednookiego wojownika wcielił się wspaniały Mads Mikkelsen, którego reżyser nazwał duńskim Stevem McQueenem.
Jaki jest ten film? Bardzo minimalistyczny - zarówno w fabule jak i w warstwie wizualnej (dużą rolę gra tu mgła). Niepokojący i brutalny - prawdziwy i nierealny. 
W recenzji Darka Aresta na filmwebie znalazłam bardzo trafne zdanie, że obraz "zawieszony pomiędzy kilkoma kierunkami, w które mógł się rozwinąć, pozostawia widza trochę obojętnym na los postaci, oddzielając go od nich szybą". Jednak świetne zdjęcia i muzyka (autor: Peter Peter) utrzymują zainteresowanie od początku do końca. 

Opinie na temat tego filmu są bardzo podzielone, ale wiadomo jak jest z nietypowymi, artystycznymi obrazami - są dla smakoszy. Mnie smakuje więc wrzucam tu ten dobry kawałek historii, słuchając na dobranoc sountracku.
 Dobranoc

źrówdła:
http://www.cbc.ca/arts/tiff/story/2009/09/18/f-mads-mikkelsen.html
http://www.filmweb.pl/reviews/Krwawo%2C+mgli%C5%9Bcie+i+stylowo-12924
http://shutupandwatchthemovie.wordpress.com/2012/02/20/valhalla-rising-2009/

Komentarze

Popularne posty