Kto Ty jesteś? Hipster mały.

Dzisiejszego posta przeznaczam na ideologię - modą zajmę się w kolejnych.
"Lubimy to. Jeśli ty tego nie lubisz, jesteś frajerem. Nie możesz tego lubić, bo jesteś frajerem. Nawet jeśli to lubisz, to my lubiliśmy to pierwsi, a więc jesteś pozerem."
- tak hipstera określił Charlie
"Łosie Hipster" autor: Michał Zawada
Na słowo HIPSTER otwiera mi się w głowie wielka, czarna dziura i popadam w stan zagmatwania - jeżeli też tak czujesz to dobrze, że tu jesteś. Mam nadzieję, że rozwieję  przynajmniej część wątpliwości w tym temacie. 
To coraz częściej używane określenie, stało się wytrychem na opis inności i ekstrawagancji (zazwyczaj modowej). Dlaczego? Może dlatego, że teraz każdy chce mieć swoje 5 minut i stara się być inny od innych, a to sprawia, że wszyscy są podobni - starają się być BOGAMI, tzn. są HIPSTEREMI. Na koncertach spotykają się w Powiększeniu, a nie w Sali Kongresowej (Warszawa), do białego rana bawią się w  knajpach typu Plac Zabaw, a nie Delight (Warszawa), zaliczają alternatywne festiwale filmowe i muzyczne, ubierają się w lumpeksach we wszystko co inne (to też Warszawa, bo na Świecie wygląda już to trochę inaczej),   Czy to tylko tyle? A co z przekonaniami? Chaos powoduje fakt, że subkultura wchodzi do mainstreamu i cały czas ewoluuje. Poza tym żaden hipster nie powie o sobie, że jest hipsterem. Może dlatego, że był do tej pory przedmiotem wielu kpin. 
Ciężko sklasyfikować polskie poglądy alternatywne - na pewno będzie to zdrowe odżywianie, ekologia i wspieranie produktów regionalnych. Myślę też, że światowe opisy też można przełożyć na polską rzeczywistość. Tak jak na przykład ten, autorstwa. Sandy Chu z Dayumn.com Magazine, który wydaje się ładnie ujmować temat. 

ŚWIATOWY HIPSTER DZIŚ:
"To inteligentny, kreatywny idealista, wspierający przemiany społeczne. Człowiek otwarty na "przypadkowe odkrycia", "szczęśliwe trafy" i nowatorskie pomysły. Hipsterami są zazwyczaj liberalni studenci kierunków związanych ze sztuką oraz artyści. Niektórzy podają się za konformistów w subkulturze, jednak prawdziwi hipsterzy pod koniec dnia będą twierdzić, że są PO PROSTU SOBĄ."

"Wertując" elektroniczne przestrzenie, znalazłam bardzo wiele opisów dziwnej treści. Mówi się, że hipsterzy pojawili się ponownie pod koniec lat 90. Pojawili się ponownie ponieważ istnieli już dawno, dawno temu.
A było to tak:
HEPCAT pojawił się jako pierwszy wraz z jazzem. Słowa HEP używano w środowiskach jazzowych na określenie osoby, która "wie o co chodzi" w kwestii rosnącej wokół jazzu subkultury (w większości czarnej).  
HOP - dziennikarka Polityki znalazła gdzieś, że kryło się też za tym hasłem slangowe określenie opium. 
HIPSTER - wraz z pojawieniem się swingu pojawiło się słowo HIP, które powoli zaczęło wypierać HEP, żeby wreszcie  ugruntować się w latach 40.  Prawdziwy HIPSTER byl już zagorzałym fanem stylu bebopprzejmował wszystko, co się dało od muzyków jazzowych - strój, slang, palenie marihuany i branie innych narkotyków, luźny styl bycia, sarkastyczny humor,  biedny styl życia i seksualny luz. Pod koniec lat 40 biała młodzież zafascynowana nowym tańcem i muzyką zaczęła przejmować zwyczaje tej subkultury. Światopogląd HIPSTERSKI łączył się z otwartym podejściem do różnorodności rasowej, otwartością seksualną i zażywaniem narkotyków. 
HIPI - pojawia się też to określenie, które w narzeczu afrykańskim oznacza "otworzyć oczy" (rownież podaje ta sama dziennikarka Polityki)

Hipsterami byli później m.in. Jack Kerouac i Serge Gainsbourg. W oparach tej kultury powstało też określenie "cool", którego znaczenie zależało od wyrażonej wraz z nim emocji. 
Piękne słowa jednak w dzisiejszych czasach na pierwszy plan wysuwa się tu nie ideologia, ale hipsterska MODA. Poglądy już nie są ważne. Liczy się performance. Można ten fakt oceniać, chwalić, ganić, cmokać i krytykować, ale fakt pozostaje faktem - rolą większości jest ślizganie się po lodowisku życia - tak zawsze było jest i będzie.
A tu jeszcze polska wikipedia, z którą poprzeczytaniu światowych publikacji, nie do końca się zgadzam. Może jednak autor lepiej się zna na polskich HIPSTERACH ode mnie: 

"Hipster – według współczesnej definicji slangowe określenie używane do opisania młodych dorosłych i starszych nastolatków z klasy średniej, silnie manifestujących swoją niezależność (stronienie od tzw. "mainstreamu" – głównego nurtu), oryginalność i indywidualność. Przedstawiciele tego nurtu eksponują swoją alternatywność, przez co sam termin "hipster" odnosi się często do ludzi interesujących się głównie muzyką rock i jej odmianami, a także filmem niezależnym, magazynami typu Vice i Clash i stronami internetowymi jak Pitchfork Media Hipsterzy byli nazywani teżscenesteramiPo raz pierwszy pojawiło się w latach 40. XX wieku, odżyło w latach 90. i używane jest nadal."
Co Wy na to? Może macie swoje spostrzeżenia i uwagi? Zapraszam do komentarzy :)... na temat ;)
A co sądzicie o tym pomyśle: "Powstańczy balet, czyli hipsterzy idą na wojnę"

Komentarze

  1. Polecam książkę "Subkultura hipsterów" Aleksandry Litorowicz:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty