Klein i ta jego barwa...

"At first there is nothing, then there is a profound nothingness, after that a blue profundity." -Yves Klein
Słońce w pełni więc dziś o kolorze i pewnym z koloru słynącym artyście. Szukając informacji w temacie, zainteresowało mnie podstawowe zagadnienie. Otóż czym się różni kolor od barwy? "Kolor" pochodzi od łacińskiego - color - to mało ciekawe, ale "barwa" to przetworzone słowo "farba", hahaha. Ciekawsza jednak jest różnica w znaczeniu tych słów. To synonimy, ale w poligrafii i malarstwie - kolor to farba, a efekt widzenia to barwa. Czyli barwa to wrażenie psychiczne. Oko odbiera promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła, a na ten odbiór ma wpływ kilka czynników: inne barwy w polu widzenia cechy osobnicze obserwatora - zdrowie, samopoczucie, nastrój, a nawet doświadczenie i wiedza w posługiwaniu się zmysłem wzroku. 
My name is Klein. Yves Klein. Niebieski odlew mężczyzny przytwierdzony do złotej, prostokątnej deski. Widok ten  w galerii GAM, zrobił na mnie ogromne wrażenie. Niezwykła barwa tego człowieka, jak się potem okazało to kolor, z którego autor zasłynął, i który opatentował pod nazwą International Klein Blue. 
IKB to niezwykle intensywny, jaśniejący błękit, uzyskany według receptury, którą artysta opracował. A jak do tego doszedł?
Poznał dealera! Ha! Spokojnie, chodzi oEdouarda Adama - dealera pigmentu, który pomógł mu osiągnąć tę barwę - efekt optyczny zachowujący blask pigmentu, przypominający lapis lazuli używany w średniowieczu do malowania szat Madonny. Bo wszystkie kobiety są święte? ;)
Trauma? Mimo, że Klein malował monochromy już w 1949 roku i miał pierwszą prywatną wystawę tych prac w 1950 roku, to jego pierwszym publicznym pokazem była publikacja książki artystycznej "Yves: Peintures"(1954 rok). Była to parodia albumu - seria intensywnych monochromów przedstawiająca miasta, w których artysta żył dotychczas. Pierwsze wystawy w 1955 i 56 roku przyniosły mu ogromne rozczarowanie. Seria pomarańczowych, żółtych, czerwonych, różowych i niebieskich monochromów została odebrana przez publiczność jako rodzaj dekoracji wnętrz. Zszokowany Klein od tej  pory malował tylko na NIEBIESKO.

                     

Brutal! Artysta zasłynął z tego, że używął kobiet jako pędzli....Malował ciała nagich modelek, które pootem pozostawiały odciski na papierze albo płótnie. Inne dzieła Klein tworzył przy użyciu ognia - wzory powstawały z osiadającej na płótnach sadzy.


Performer :). Niebieski okazał się strzałem w dziesiątkę. Ponadto cała otoczka wernisaży była świetna. W 1957 roku z okazji otwarcia wystawy w paryskiej galerii Iris Clert wypuszczono 1001 niebieskich balonów, rozesłano pocztówki z niebieskimi znaczkami IKB (Klein przekupił urząd pocztowy). Jednocześnie miała miejsce wystawa niebieskich wanien i obrazy pożaru w Galerii Collette Allendy.
Tworzył obrazy, rzeźby, instalacje, fotografie, scenografie teatralne i filmowe, napisał kilka ważnych tekstów, w których zakwestionował tradycyjną koncepcję sztuki, jej tworzenia i prezentacji. 
Przez zaledwie osiem lat swojej kariery stał się jednym z najważniejszych protagonistów powojennej awangardy. Jest uważany za pioniera w rozwoju sztuki performance i postrzegany jako inspiracja i prekursor minimal artu, a także pop-artu. 
The Victory of Samothrace 
Za tydzień przypada rocznica śmierci Yvesa Kleina więc może założymy coś niebieskiego? Ja nawet chyba namaluję jakiś ciuch na tę okazję. Fajne rzeczy robił koleś. 
Yves Klein (28.04.1928-06.06.1962) 

Chcesz poznać lepiej tego niezwykłego artystę i jego twórczość? Zajrzyj tutaj

źródła: 
es-klein

Komentarze

Popularne posty